O nas
CertyfikatyPracownicyNotariuszePracaKalkulator kosztów
Kontakt
Oferty
Budynki
pałac

Lokalizacja: Zachodniopomorskie, pow. Koszalin

Pałac to dawny majątek ziemski położony w powiecie koszalińskim w małej wsi.
Wieś ta znajduje się w pasie wzgórz morenowych o znacznym pofałdowaniu. Na zachód i południe rozciągają się zwarte lasy bukowe, szczególnie piękne wczesną jesienią.

Dobrze zachowany neobarokowy zespół pałacowo parkowy na skraju lasu powstał na początku XX wieku, około 1920 roku.

Gmina w której zlokalizowany jest pałac, położona jest na Pomorzu Środkowym w północno - wschodniej części województwa zachodniopomorskiego, na terenach o dużym potencjale turystycznym i gospodarczym.  Położona częściowo w zlewni rzeki Grabowej oraz w południowo-zachodniej części zlewni rzeki Radew, pod względem krajobrazowym jest jedną z najatrakcyjniejszych gmin w województwie. Na terenie gminy leżą 34 jeziora z których największe ma powierzchnię 110 ha i głębokość 32 metry.

Położenie nieruchomości w mikrośrodowisku bardzo korzystne.

Zespół pałacowo parkowy  położony jest blisko jezior i w bezpośrednim sąsiedztwem lasów państwowych, a także w pobliżu stoku narciarskiego.

Najbliższym większym miastem jest Koszalin. Kolejną zaletą położenia zespołu pałacowo-parkowego jest bliskość do morza o niecałą godzinę drogi do Mielna lub Darłowa.

Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Koszalinie, a najbliższe lotnisko międzynarodowe w Gdańsku, około 3 godziny drogi od pałacu. Również o 3 godziny drogi oddalony jest Szczecin.
Odległość pałac - Berlin to jedynie 5 godzin jazdy samochodem.
Pałac jest jednym z największych pałaców na Pomorzu, który kształtem i wielkością jest równy "Małemu Wawelowi" pałacu w Baranowie Sandomierskim.

Historiapałacu.
Przedmiotowa nieruchomość to dobrze zachowany neobarokowy zespół pałacowo parkowy na skraju lasu, powstał na początku XX wieku, około 1920 roku. Pałac założony jest na planie prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem, w narożnikach czteroboczne wieże z łamanym dachem piramidalnym, przykryty dachówką klasztorną (mnich i mniszka).
Oficyny murowane z klatkami schodowymi na planie koła (baszty trzykondygnacyjne), kopuły nakryte łupkiem. Budynek bramny z bramą półkolistą. Najstarsza częścią pałacu jest III kondygnacyjne skrzydło północne. Skrzydło południowe 2 kondygnacyjne zostało dobudowane w latach trzydziestych. W roku 1934 obiekt został znacjonalizowany i przeznaczony na wojskowy ośrodek szkoleniowy.
Po wojnie niezniszczony pałac stał się ośrodkiem szkoleniowym dla pracowników służb rolnych. Od roku 1992 zespół pałacowy jest własnością osoby prywatnej.
W pałacu oprócz pięknych elewacji, zachowało się jeszcze sporo wewnętrznego autentycznego wyposażenia: między innymi marmurowy kominek w sali balowej, specjalne obudowy okien do chowania zasłon i firan. Na dziedzińcu pałacu rosną dwa dęby (zrośnięte), które są pomnikami przyrody. Całość zespołu pałacowego otoczona jest alejkami spacerowymi prowadzącymi do lasu. Park leśny z zachowanymi wytyczonymi alejkami spacerowymi.

OPIS KONSERWATORSKI ZESPOŁU PAŁACOWO PARKOWEGO.
W drugiej połowie XIX w. na południe od zabudowań gospodarczych, założony został park krajobrazowy. Ozdobą jego był mały staw usytuowany pośrodku grupy starych dębów. Na otwartym obszarze parku nasadzono kasztanowce, lipy, klony, w skupieniu świerk i pojedyńcze drzewa owocowe.
Na początku lat 30-tych XX w. drogę prowadzącą do pałacu zadrzewiono lipą. W tym okresie zadrzewiono także przyległy do pałacu teren w drzewa ozdobne rodzime i obcego pochodzenia (jedlice, żywotniki, dęby czerwone, kasztanowce, dęby, lipy). Powstał rozległy park krajobrazowy, który swoją funkcję użytkową uzyskał już pod koniec lat 30-tych XX wieku.
Bryła obiektu pałacowego składa się z części frontowej i głównej oraz z trzech skrzydeł usytuowanych w kształcie czworoboku.

Według opisu z dokumentacji konserwatorskiej, opracowanej przez mgr M.Kępińską z "P.P. Pracownia Konserwacji Zabytków Oddział w Szczecinie" z października 1987 r. obiekt przedstawiono jako pałac o monumentalnym charakterze w stylu neobarokowym. Bryłę obiektu oraz eklektyzm wnętrz zakwalifikowano do wysokiej klasy artystycznej, cechującej się bogatym wystrojem wnętrz (szczególnie w sali balowej). Dodatkowe cechy wyróżniające ten obiekt to interesujące wkomponowanie w krajobraz. Pałac usytuowany jest na wzgórzu otoczonym pięknym parkiem. Architektonicznie całość charakteryzuje się wysokiej klasy funkcjonalnością założenia pałacowo-parkowego.
Północna część założenia obiektu pałacowego to korpus główny i dwa skrzydła boczne, częściowo podpiwniczone, dwukondygnacyjne z trójkondygnacyjnymi wieżami w narożnikach korpusu oraz czterokondygnacyjnymi wieżami w skrajnych narożnikach skrzydeł od strony dziedzińca.
Południową część czworoboku zamyka budynek z główną bramą wjazdową na dziedziniec oraz skrzydła budynków bocznych częściowo podpiwniczonych.
Trzon północny stanowi pałac z reprezentacyjnymi pomieszczeniami, a trzon południowy budynku z pomieszczeniami mieszkalnymi o dwóch kondygnacjach z poddaszem użytkowym.
Budynek pałacowy przykrywają dachy mansardowe wykonane z dachówki ceramicznej typu "klasztorna 38", a hełmy półkolistych wież z dachówki "karpiówki" i blachy ołowianej.
Dziedziniec wewnętrzny wyłożony jest brukiem i kostką granitową.
Pośrodku znajduje się okrągły gazon różany.
W narożniku południowo - zachodnim dziedzińca rosną bliźniacze dęby uznane za pomniki przyrody. Założenie parkowe datowane jest na drugą połowę XIX wieku, z przebudową na początek XX wieku. Jest ono jednym z większych i piękniejszych kompozycji przestrzennych na terenie byłego województwa koszalińskiego.
Zespół budynków pałacowych z początku XX wieku jest unikalny na Pomorzu Zachodnim. Posiada dużą funkcjonalność, piękne kształty architektoniczne bryły obiektu i dobre wkomponowanie w otaczający krajobraz.
Także w tym okresie wybudowano parking oraz schody betonowe prowadzące na "wzgórze leśne" i schody główne łączące wejście na dziedziniec wewnętrzny z pobliską szosą biegnącą u dołu pałacu.
Obiekt pałacowy zgodnie z pozwoleniem na budowę jest po kompleksowym remoncie kapitalnym, odrestaurowany. Okalający teren pałacu przystosowany jest do istniejącej funkcji parkowo - rekreacyjnej. Zgodnie z wymogami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków fasadę pałacu doprowadzono do stanu pierwotnego. Przebudowie uległy formy istniejących kominów. Stolarkę okienną drewnianą wymieniono na nową. Istniejący pałac otoczony jest dwoma niezależnymi strefami. Pierwszą stanowi wewnętrzny dziedziniec zawarty pomiędzy czteroma skrzydłami pałacu. Drugą przestrzeń stanowi zewnętrzny pas zieleni leśnej i parku okalającego pałac.

STAN TECHNICZNY OBIEKTU.
Budynek pałacowy po kompleksowym remoncie kapitalnym, odebrany do użytku przez organ nadzoru budowlanego w III kwartale 2001 r. Elementy budynku, rodzaj konstrukcji, wykończenia i wyposażenia są dobrze utrzymane i konserwowane, ale wykazują miejscoweuszkodzenia. Cechy i właściwości wbudowanych materiałów odpowiadają wymogom normowym. Ogólny stan techniczny budynku klasyfikuje się jako dobry. Standard wykończenia budynku zaliczyć należy jako dobry.
Wykonano pogłębienie pomieszczeń piwnicznych do min. 2, 50 m wysokości użytkowych dla celu adaptacji pomieszczeń piwnicznych na użytkowe.
Ławy fundamentowe kamienno-ceglane.
Ściany piwnic z cegły pełnej.
Wykonano podbicie fundamentów ścian nośnych, wewnętrznych.
Stropy nad piwnicami prefabrykowane - ceramiczne.
Wykonano nowo projektowane nadproża i schody żelbetowe.
Ściany piwnic osuszono i oczyszczono ze starego zawilgoconego tynku.
Ściany piwniczne są ocieplone i obłożone od wewnątrz płytami G-K (niektóre do wymiany). Ścianki działowe z płyt G-K na ruszcie stalowym.
Istniejące stropy są od spodu wykańczane płytą G-K zwykłą, a w pomieszczeniach higieniczno - sanitarnych płytami wodoodpornymi na ruszcie stalowym. Stolarka zewnętrzna na poziomie piwnic z PCV.
Wewnątrz pomieszczeń piwnicznych zastosowano stolarkę drzwiową typu Novoferm.
Posadzki ze szlichty cementowej poza częścią obejmującą kotłownię, rozdzielnię elektryczną i hall wejściowy, które wyłożone są terakotą. Ściany kotłowni, rozdzielni elektrycznej i hall'u wejściowego oblicowane są płytkami ceramicznymi z glazury. Posadzki pomieszczeń użytkowych w skrzydle południowo-wschodnim wyłożone są płytkami gresowymi.
Na kondygnacji tej zgrupowano pomieszczenia reprezentacyjne oraz kuchnię. Zmianie użytkowania uległo skrzydło południowej tj. magazyny, garaże.
Ściany wykonane są z cegły pełnej.
Stropy nad parterem o konstrukcji drewnianej wzmocnione dźwigarami stalowymi. Wyjątek stanowią stropy przy wieżach w skrzydle wschodnim i zachodnim. W części tej występuje strop żelbetowy.
Klatki schodowe wykonano z konstrukcji drewnianej z wyjątkiem klatek w wieżach, które wykonano jako żelbetowe oraz dwóch klatek w skrzydłach północno - zachodnim i południowo - zachodnim.
Parter pałacu pełni funkcję reprezentacyjną. Zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Koszalinie wszystkie detale zostały poddane renowacji oraz konserwacji i pozostały elementami składowymi odnowionego wystroju wnętrz pałacu.
Nowo wykonane klatki schodowe - żelbetowe wyłożone są okładziną, kamienną.
Wszystkie stropy drewniane nad parterem poddano gruntownej modernizacji zapewniając wymaganą im wytrzymałość konstrukcyjną i ogniową. Wykonano nowo projektowane nadproża w ścianach nośnych.
Na kondygnacji parteru wykonano nowe posadzki granitowe, gresowe i drewniane z paneli. Wyjątek stanowi pomieszczenie sali balowej o powierzchni 111, 8 m2 w której istniejący parkiet został odrestaurowany, ale obecnie wymaga przełożenia.
W pomieszczeniach kuchennych całość posadzek wykonano z płytek terakotowych, a ściany obłożono glazurą.
Podłogi głównych ciągów komunikacyjnych zostały wykonane z wykładziny PVC typu TARKETT.
Ściany zewnętrzne od strony wewnętrznej w całości ocieplono wełną mineralną grubości 6 cm, zabezpieczono folią paraizolacyjną oraz obłożono płytami G-K na ruszcie stalowym uzyskując współczynnik ciepłochronności ścian K=0, 41.
Ściany wewnętrzne zostały oczyszczone ze starego tynku i także zostały obłożone płytami G-K.
Istniejące stropy od spodu zostały wykończone 2 x płytą G-K przy zastosowaniu systemu rusztowego.
Stolarkę okienną i drzwiową zewnętrzną na poziomie parteru wykonano z drewna klejonego sosnowego.
Drzwi wewnętrzne drewniane - typu Porta.
Istniejące drzwi drewniane razem z kompletem witryn o charakterze zabytkowym poddano zabiegom konserwatorskim i renowacyjnym.
Ściany i sufity malowane farbami lateksowymi zabezpieczone preparatami grzybobójczymi i ogniowymi. Ściany pomieszczeń sanitarno-higienicznych obłożono materiałami ceramicznymi oraz kamiennymi.
Na 1 piętrze i poddaszach użytkowych wykonano kompleksowy remont kapitalny razem z adaptacją pomieszczeń. Ściany zewnętrzne budynku z cegły pełnej zostały od strony wewnętrznej ocieplone i obłożone płytami G-K na ruszcie stalowym.
Stropy nad piętrem i dach o konstrukcji drewnianej zostały wzmocnione z częściową wymianą elementów konstrukcyjnych. Wszystkie stropy drewniane nad piętrem poddano gruntownej modernizacji zapewniając wymaganą im wytrzymałość konstrukcyjną i ogniową.
Istniejące stropy od spodu zostały wykończone płytami G-K, a stropodach dodatkowo został docieplony.
Klatki schodowe wykonano z konstrukcji drewnianej z wyjątkiem w wieżach, które wykonano jako żelbetowe.
Nowo wykonane klatki schodowe - żelbetowe wyłożono okładzinę kamienną.
Wykonano nowe nadproża żelbetowe w ścianach nośnych.
Ściany zewnętrzne od strony wewnętrznej w całości ocieplono oraz obłożono płytami G-K na ruszcie stalowym.
Ściany wewnętrzne działowe wykonano z płyt G-K.
Pokrycie połaci dachowej zostało uszczelnione z częściową wymianą dachówki na nową łącznie z obróbkami blacharskimi.
Zostały wykonane nowe rynny i rury spustowe na całości budynku.
Pod warstwy dachówki zastosowano folię paroszczelną łącznie z jej ociepleniem - wełną mineralną.
Stolarka okienna z drewna klejonego sosnowego, a drzwiowa typu Porta.
Ściany i sufity pomalowano farbami lateksowymi, zabezpieczono preparatem grzybobójczym, a ściany pomieszczeń sanitarno-higienicznych zostały obłożone płytkami ceramicznymi i kamiennymi.
Na kondygnacji piętra i poddaszy użytkowych we wszystkich pokojach wykonano nowe podłogi z paneli drewnianych, a w salach, korytarzach i pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych posadzki wykonano z wykładziny PVC typu TARKETT. Powyższa wykładzina charakteryzuje się dobrym wskaźnikiem tłumienia dźwięków uderzeniowych, jest antypoślizgowa i trudno zapalna.


INSTALACJE
W obiekcie pałacowym wykonano wymianę całości instalacji na nową, tj.:
instalacja elektryczna miedziana (siły i oświetlenia),
instalacja wodociągowo kanalizacyjna,
instalacja c.o. i c.w. (miedziana) z wewnętrzną kotłownią i rozdzielnia elektryczną. Grzejniki energooszczędne,
piec grzewczy olejowy fIrmy VIESSMANN,
instalacja wentylacji mechanicznej,
instalacja teletechniczna (we wszystkich pom. użytkowych),
instalacja TV-Sat,
instalacja sieci komputerowej z podłączeniem do Internetu,
instalacja sygnalizacyjno-alarmowa,
instalacja monitoringowa z zainstalowanymi kamerami video 5 szt.o nagrywaniu poklatkowym

Potencjalne przeznaczenie.
W pałacu i jego stylowych wnętrzach można organizować konferencje, szkolenia, spotkania biznesowe, a także uroczyste bankiety, kameralne koncerty muzyki klasycznej i dawnej, pokazy walk rycerskich na dziedzińcu. Dodatkową atrakcją mogą być przejażdżki konne po parku i okolicy. Pałac może znaleźć zastosowanie jako dom spokojnej starości, klinika czy ośrodek szkoleniowy.

Agent prowadzący WaldemarGłowicki, tel. 061 840 90 55, kom. 602219948

Lokalizacja -   Zachodniopomorskie
Powiat -   Koszalin
Cena -   2500000 zł
Powierzchnia -   4885 m2
Dojazd -   utwardzony
Media -   siła, woda, ogrzewanie
Oferta na wyłączność -   NIE
Lokalizacja obiektu:
www.maps.google.com
drukuj
  powrót